bogozás

bogozás

Piacelemzés (TA)

Gyakorlati bemutató a TA-hoz, a kriptopiac vizsgálatával

2022. február 09. - senki_

Ezt egy könnyebb cikknek szánom, csupán érdekességként, vagy a téma iránt érdeklődőknek egy jó alapnak. (Mivel a piacot szubjektumok mozgatják, ezért ezt a tárgyilagos hangnem helyett részben a saját megközelítésemből mutatom be.) Nem a különböző TA elemeket mutatnám be -az bárhol elérhető-, hanem hogy hogyan lehet elemezni egy piacot. Egy a témában járatlanabbnak sok ismeretlen fogalom lehet benne, igyekszem ezeket megmagyarázni, de nem akarom túl hosszúra nyújtani, talán anélkül is átjön a mondanivaló lényege.

 

Bevezető (FA és TA)

A hosszútávon befektetők az FA-ban azaz a fundamentális analízisben hisznek leginkább. Egy erősnek ígérkező projektbe fektetnek, vagy egy olyanba, amit alulértékeltnek gondolnak a jelentőségükhöz képest. Ez az a befektetés, ami kötődik a hírekhez, eseményekhez, a gazdaság változásaihoz.
Számomra ez egy kevésbé ismert terület, a hírek követése egyébként is távol áll tőlem. Ami hozzám közelebb áll, az a TA, azaz a technikai analízis, ami minden külső zajt figyelmen kívül hagy, és a részvényárfolyam változásaira, azaz a chartra (árgrafikon) fókuszál. Ez utóbbi jellemzően a rövidebb távú befektetők, és kereskedők terepe. Nagy előnye, hogy nem kell nyomon követni a híreket, de még nagyobb előnye, hogy előre meg lehet jósolni azokat. Erről szól a "Show me the charts and I'll tell you the news." (Mutasd meg a grafikonokat, elmondom a híreket.) nevezetes mondat, és ebben azért van is valami. Ennek okáról később még szó lesz (a tőzsdés bekezdésnél). Másik előnye, hogy sokkal felkészültebb lehet az ember egy váratlan eseményre.

A legfontosabb szabály a piacokon, hogy bármi megtörténhet. Például, beszélnek manapság a magas energiaárakról, a magas olajárakról (a mágikus 100 dollárt közelíti újra), de ne feledjük, hogy nincs két éve, hogy olyan egetverően 'magas' volt az olaj ára, hogy lement mínuszba, egyszerűen azért fizettek, hogy mások megvegyék. Azért azt gondolom, ilyenre korábban nem sokan számítottak, ahogy akkor arra se, hogy most meg szárnyal az árfolyam. Tehát a piacokon nincs bizonyosság, bármi megtörténhet. Akkor mégis mi haszna a TA-nak? Nem több-e holmi csillagjóslásnál? A legjobban talán az időjárás-jelentéshez lehetne hasonlítani. Meg lehet mondani, hogy milyen idő várható, de teljes bizonyossággal nem. A TA valószínűségekkel dolgozik. A profi kereskedők (tréderek) azért tudnak sikeresek lenni, mert a statisztikát a hasznukra fordítják; ha 60% esélye van az esőnek, az esőre fogadnak, és hosszútávon ez kifizetődővé válik.

Trédernek lenni -a közhiedelemmel ellentétben- meglehetősen unalmas procedúra, pontosabban egy jó tréder akkor csinálja jól a dolgát, ha unja. Nincsenek érzelmek, hanem kialakított egy jól működő stratégiát, ami hosszú távon nyereséggel jár. Ezt a stratégiát tökéletesítheti, amivel tovább javíthatja a nyerési esélyeit. A piac változik, ezt is érdemes lekövetnie. Amikor statisztikailag 51% esély van nyerni azonos kockázattal, akkor hosszú távon ez kifizetődik, de igaz lehet akkor is ez, ha mondjuk csupán 40% esély van nyerni, de a risk/reward (kockázat-jutalom) arány 2:1. (Azaz mondjuk 20% nyereségnél, vagy 10% veszteségnél száll ki az illető az adott stratégia szerint.) A működőképes stratégiák száma végtelen, egy adott piacra bármilyen stratégiát kifejleszthet a tréder, a lényeg, hogy visszatesztelve működjön, az esélyek az ő oldalán legyenek. Ez után fegyelem kérdése a sikeresség: mindig, minden esetben be kell tartania a saját maga által felállított szabályokat, ellenkező esetben a piac mindig kegyetlenül meg fogja büntetni. Több szót nem pazarolnék erre az unalmas tevékenységre, egyébként sem értek hozzá. A TA-hoz mélyebben amúgy sem kell értenie egy trédernek, neki elég, ha van agy jól működő szisztémája.

Sokkal izgalmasabb kérdés a jövő jóslásának kérdése. Bizonyos szempontból megjósolhatatlan, annyi komponens határoz meg egy dolgot, hogy ezt nem lehet teljes mértékben visszaadni. Ahogy egy időjárás esetében is, annyira komplex rendszerrel van dolgunk, hogy semmit nem lehet biztosan kijelenteni, pláne nem távolabbi időpontban. (Aki meg tudja mondani, hogy mától három hét múlva 11 órakor milyen idő, hány fok lesz adott településen, az vendégem egy sütire.) Viszont ettől izgalmas. A TA csupán grafikonok elemzése, összehasonlítása a múlttal és/vagy egymással.

A megjósolhatóságot az is képtelenné teszi, hogy sosem látható elemek mozgatják a piacot; mégpedig a résztvevő emberek szubjektív, egymástól eltérő valóságérzékletei, amit képtelenség mérni. Rövidebb idősíkon elég egy, a részvényhez mérten nagyobb vagyonnal rendelkező szubjektum, hogy egy nem várt eseményt előidézzen. Egy ilyen esemény kiszámíthatatlan, de a valószínűsége mérhető. Ez a tréderek terepe, a TA egyik oldala.
A TA más (nem kereskedői) oldalról megközelítve elemzői hozzáállású, átfogóbb struktúrákkal foglalkozik (ezt igyekszem ebben a cikkben bemutatni). Ez az oldala hosszabb időtávokban is gondolkodik, aminek a legfontosabb része a folyamatos megújulás, azaz az elképzelések újragondolása az új információk birtokában (amiket nem láttunk előre), több lehetőség egyidejű számbavétele, a régi modellek kidobása, ha szükséges. Például egy járvány, vagy egy háború kitörése alacsony valószínűségű elem, de amint látjuk, előfordulhat. Egy hagyományos befektető a hír érkezése után lép, aki a TA oldaláról közelít, a chartot figyeli, és arra reagál, akár hamarabb, minthogy a hír megérkezne. Egy jó elemző összefüggéseket keres, mintákat, sok egy irányba mutató adat alapján modelleket képez, és keresi ezek cáfolatát.

Összegezve: vannak piaci elemzők, akik jellemzően FA-t használnak, és kereskedők, akik gyakran a TA egy szűk szegmensére specializálódnak. Aki valóban érteni akarja a piaci folyamatokat, mindkettőre szüksége van, de állítom, a megjósolhatatlan jövő jobb megközelítéséhez a TA sokkal hasznosabb, ha jól van használva. Az FA önmagában semmire sem elég, ezért tévednek folyamatosan a piaci elemzők (TA-ban járatlan közgazdászok). Azok az elemzők, akik jól mozognak a TA területén, azokra már érdemes lehet figyelni.

 

TA a gyakorlatban

Térjünk rá a lényegre. A technikai analízisemet technikaivá teszem, és gyakorlati példával mutatom be a működését. Gyakorlati példának az általam ismert piaci szegmenst mutatnám be, ez pedig a kriptovaluták/-devizák.

 

Minden TA kezdete az FA

FA szempontjából már régóta hiszek a blokklánc technológia térhódításában. A Bitcoinról (BTC) még annál is jóval korábban hallottam -mielőtt megtértem volna- egy általam sokra tartott embertől (aki néhány hazai helyi pénz létrehozásában közreműködött), és már akkor megfogott az ötlet. Mára azért az már látszik, hogy a Bitcoin azt a szerepet nem fogja betölteni, amit akkor gondoltak róla.

Úgy gondolom, hogy a dotcom buborékhoz hasonló történet zajlik le most a kriptokkal. Annak a vége egy nagy összeomlás lett, a kevés túlélők között viszont olyan óriások is találhatóak, mint az Amazon, vagy az eBay. A 2008-as válsággal fény derült a pénzrendszerünk fenntarthatatlanságára, és erre válaszul hozták létre a Bitcoint. Ez azért fontos, mert a kriptok eddigi történelme során nem láttak még válságos időket. Az elmúlt időszak soha nem látott növekedéssel járt (hála a pénzpumpának), és csak rövid korrekciók szakították ezt meg (legutóbb a 2020 márciusában, a járvány kitörésekor). Azaz, nem tudjuk, hogyan viselkednének egy válság idején, de tippünk lehet rá: hasonlóan, mint a dotcom buborék idején az akkor futó projektek (melyekből néhány később hatalmas siker lett, de a nagy többség ment a levesbe). A kriptok alapvetően risk-on assetek (kockázatot kedvelő eszközök -nehéz fordítani), azaz akkor teljesítenek jól, ha a piacon optimizmus van, nagy a kockázatvállalási kedv, egy recesszió nem ilyen.

Ennyit alapozásnak, a kötelező FA részéről a dolognak, térjünk rá arra, hogyan néz ki a TA.
(Apró technikai megjegyzés: a cikk írása közben is jelentősen változott a piac, szépen elindult felfelé, a módosulásokat is igyekeztem beleírni, a grafikonoknál újakat betenni -azaz a vége felé elkészíteni.)

 

Piaci körkép
Pénzrendszer helyzete (dollár, euró, államkötvények, kamat)

Elsőnek érdemes megállapítani, hogy milyen a piaci környezet. Ezért legelőször térjünk rá a DXY (ejtsd: dixi) grafikonjára. A DXY egy mérőszám, ami a többi egyéb valuták egy válogatott kosarával szemben mutatja meg a dollár viszonyított értékét. Azaz amikor erősödik a dollár a többi valutához képest, a DXY felfelé megy. (Már nyáron egyértelmű erősödésbe kezdett, némileg gyorsabba is, mint amire számítottam.)
Maga a chart azért érdekes, mert van némi inverz korreláció a részvények és a DXY között. Néha ez semennyire sem igaz (azért ne feledjük, hogy a dollár lehet erős a többi devizával szemben, mégis gyönge, azaz lehet magas az infláció, mint jelenleg), de azért érdemes ezt követni. Amikor a DXY egy erősödő fázisban van, az nyomást helyez a tőzsdékre, amikor nagy eladások vannak, akkor erősödik a dollár (mivel a legnagyobb mértékben dollárban kereskedik a részvényeket, ezáltal megnő a dollárra a kereslet).

A legutóbbi nagy aljra 2018 januárjában ért, pontosan ekkor pukkant ki a kriptodevizák első nagy rallyja; a legutóbbi nagy tető meg 2020 márciusában volt, amikor megindultak a részvények, és a kriptok. A mostani aljakat tavaly januárban és májusban érte el. Május óta töretlenül emelkedik, amikor is volt egy jelentősebb korrekció a kriptokon. November közepe óta az emelkedés üteme felgyorsult, azóta a kriptok esnek, a tőzsdék megálltak az emelkedésben, sőt mostanra korrigálgatnak.
Mit várhatunk a DXY-től? Jó hír, hogy most egy ideiglenes csúcsot talált, innen korrigálni fog, ha korrigál, az segíthet a tőzsdéknek. Az egy hetes grafikonon (ahol egy gyertya egy hetet jelöl) az RSI-n beardiv* alakul, szóval én még a trendfordulót sem zárom ki. Ráadásul a havira rá lehet húzni egy trendvonalat, ami komoly ellenállást jelez ezen a területen. Azóta megtörtént az esés, egészen az alsó trendvonalig, ahol megnyugodott az ár. Innen most visszapattanhat, akár új csúcsra is mehet (erősebb beardivet kreálva), de úgy gondolom, ezzel is csak az időt húzná, itt ellenállásba ütközött. A múlt heti gyertya egy közel engulfing (az előzőt alul-felül meghaladó méretű) gyertya volt, ami ugyancsak trendfordulót jelezhet.
(*Beardiv az RSI-n: medve divergencia, azt jelenti, hogy amíg magasabb csúcsok vannak az áron, az RSI indikátoron viszont alacsonyabbak, azaz divergálnak, ami gyakran trendfordulót jelez előre, azaz esést.)

dxy_2022-02-08_09-35-38.png

DXY - Heti gyertyákkal, sötét vonalakkal jelölve a beardiv (fent és lent); világoskék vonalak a trendvonalak.

A következő chart, amit érdekesnek tartok, az az EUR/USD (euró/dollár). Mivel ez a DXY-nek elég jó inverz grafikonja, hiszen az euró azért egy jelentős deviza, így nem mindegy, mit várunk az eurótól a dollárral szemben. Ez a grafikon egy gigantikus sokéves (2008-as válsággal kezdődő) csatornából tört ki 2020 nyarán, és mostanában teszteli vissza ennek a felső trendvonalát. Itt visszapattanásra lehet számítani, egyéb esetben, ha huzamosabb ideig alá esik az nagyon nem jelent jót az eurónak, és komoly gondokat sejtet. A visszapattanás megtörtént, a múlt heti gyertya ugyancsak egy szép engulfing gyertya. Itt meg bulldivet lehet felfedezni a hetes RSI-n.
(*Bulldiv az RSI-n: bika divergencia, a beardiv ellentettje, itt az aljakon van a divergencia, alacsonyabb alj az áron, viszont magasabb alj az RSI-n jelzi a lehetséges trendfordulót, felfelé.)

eurusd_2022-02-08_09-38-47.png

EUR/USD - Újra teszteli ezt a sokéves trendvonalat; alul az RSI-n sötét vonallal jeloltem a bulldivet.

Az amerikai 10 éves és 2 éves államkötvényeket nem teszem be, mert az nagyobb kép elemzésére jó (talán egy más tematikájú cikkben, még mindig tervben a pénzrendszeres folytatása), de fontos itt is. Röviden összefoglalva: felfelé tartanak, ami általában kedvező a kriptoknak. Mindkettőnek van egy felső trendvonala, amit ha elérnek, akkor akár gond lehet, de az még arrébb van (meghosszabbítva, mindkettő olyan nyár körülire jön ki, 2,5% környékére). A két éves jellemzően eléggé együtt mozog a FED kamatszintjeivel. Előbbi már elég sokat ment, a FED viszont még nem kezdett el kamatot emelni. Előre árazódik egy kamatemelési ciklus.
Az aranyt említeném még meg, annak egy nagyon szép másfél éves akkumulációja látható, aminek vége tavasszal várható. Onnan lassan elindulhat felfelé, ami akár lehetséges instabilitást jelezhet a jövőben.

 

A tőzsdék helyzete (SPX, NDQ, VIX)

A tőzsdék elképesztő emelkedéseket produkálnak az utóbbi években, erre tettek rá egy lapáttal az utóbbi két évben; az utóbbi hónapokban viszont változott a kép, lassulás tapasztalható. A tőzsde esésénél, és ezzel együtt a BTC esésénél is azt lehet érezni, hogy a piac előre beárazta a kamatemelést. Itt térnék vissza az elején emlegetett hírekre. Általában a jó hírekről tudomást szereznek bennfentesek, és mire az köztudomású lesz, addigra a piac beárazza azt. Erről szól a "Buy the rumor, sell the news." (Vegyél a pletykánál, adj el a hírnél.) mondás. Ezért sem érdemes túl sokat a hírekkel foglalkozni, amikorra megtudja az átlagember, addigra már mások bevásároltak, és várják a likviditást, amire eladhatják a zsákjaikat, és letörhetik az árakat. Ilyenkor előfordulhat az, hogy röviddel a jó hír után esésbe kezd az adott részvény. (Kriptoknál ez elég gyakori -az alapján, ami hallomásból hír eljut hozzám-, sőt, mintha parancsra jönnének a rossz hírek, amikor lent van az ár, és a jók, amikor fent. A bálnáknak szükségük van rengeteg ellentétesen mozgó kis halra, hogy jóllakjanak, túl nagyok a készleteik.) Ennek a fordítottja is igaz lehet, a rossz hír előtt folyamatos eladás, majd a rossz hírre megjön majd a vételi erő, ami belevesz a pánikeladásokba. A kamatemelés híre meg rossz hír, igaz, ez a rettegés teljesen abszurd, ha a közelmúlt eseményeit nézzük. A tőzsdéket, ha a közelmúltat megnézzük, a korábbi kamatemelések előtt is hullámzó időszakokat éltek meg, viszont a kamatemelések kezdeti ideje kedvező időszak volt. Utánakerestem, ezen cikk tanulsága szerint is eléggé jó időszak az ilyen (12-ből 11 esetben emelkedés, az esélyek nem rosszak). Ezért is érthetetlen ez a nagy pánik. Legutóbb 2017-ben kezdett határozott ütemű emelésbe a FED, a BTC-nek és ezzel a kriptoknak igen emlékezetes éve volt az.

Azért jó figyelni a tőzsdék mozgását, mert erősen -és egyre növekvő mértékben- korrelálnak (azaz együtt mozognak) a kriptokkal. Amit leginkább érdemes lehet nézni, az a legjelentősebb tőzsdeindex, az SP 500 (SPX), emellett a Nasdaq (NDQ) és a Dow Jones (DJI) változásait is érdemes figyelni, de nagyon együtt mozognak az előbbivel. Az SPX a covid crash (azaz 2020 márciusában a vírus megjelenése okozta pánikeladás) óta meredek emelkedésben volt, egészen novemberig. Ekkor megállt, majd most az utóbbi hetekben nagy esést láthattunk, miközben először beesett a 21 hetes mozgóátlag (az elmúlt 21 hét átlagára alapján létrehozott vonal) alá. Azóta pedig -mióta a cikket elkezdtem- szépen visszapattant, a heti zárás fontos szint fölött történt (korábbi alj zárása fölött), ami nagyon jó jel, van vételi erő; viszont nem tudott a 21-es fölé jönni, egyenlőre gyöngélkedik. A NDQ másmilyen ebben, a kelleténél kicsivel lentebb zárta a hetet, gyengébb. Ez a techszektor indexe, ami a legközelebb áll a BTC-hez, a legjobban korrelálnak egymással, így a jelenlegi gyöngesége nem jó jel, de nem meglepő. A DJI az SPX-hez hasonló. A múlt heti zárások viszont már kevésbé jók, de gond még nincs, kis korrekció sosem árt.

spx_2022-02-08_09-44-58.png

SPX - A 21-es mozgóátlag a bordó görbe; kék függőlegessel a covid crash ideje, kék vízszintes a támasz.

Végül a VIX az, amit érdemes lehet figyelni, ez az SPX volatilitási (változékonysági) indexe. Némileg inverz módon működik: amikor az SPX-en esések vannak, emelkedik, amikor csúcsok vannak, alacsonyan vannak az értékei, egyfajta félelemmutató. Amiért hasznos, az a pontosság, ahogy megmutat egy-egy aljat, és tetőt. Elég jól követi a trendvonalakat, persze, ez örökké nem tart sosem. Ami feltűnő, az a trendváltozás, nyár óta emelkedőbe lépett, ami növekvő változékonyságot, bizalmatlanságot, és nagy eséseket sejtet -ami nem jó hír (visszanézve, legutóbb ilyen felfelé tartó trendet a 2008-as válság előtt csinált...). Amikor rásimul az alsó trendvonalra, akkor várható trendfordulás a tőzsdén, és akkor új csúcsokat kellene az SPX-nek döntenie, ellenkező esetben megnő az esélye egy komolyabb korrekciónak, hiszen egy alacsony alj után egy alacsony tető már lejtmenetes trend. Egyelőre útban van lefelé, de még nem ért le az alsó trendvonalhoz. (Innen azért nagyon meglepő lenne, ha megugrana felfelé, jóval valószínűbb a visszatérés, azaz a további emelkedés az SPX-en.) A kérdés az, hogy meddig tud az SPX mindeközben felmenni. (Szerintem van esély új csúcsra.)

vix_2022-02-08_09-53-02.png

 VIX - Kékkel a fontos trendvonalak jelölve, ezek között szeret ingázni, most útban lefelé.

 

Kriptok
Általános, a kriptopiacot bemutató chartok (kapitalizáció, dominancia)

Az előjáték után lássuk a medvét (vagy inkább a bikát), térjünk rá a kriptokra. Az első lényeges chart a kriptovaluták teljes össztőkéjét bemutató TOTAL nevezetű grafikonja, amiben a teljes kriptokban fellelhető vagyon (piaci kapitalizáció) időszakos mértéke található. Emellett a csak az Altcoinokat (Altcoin: a Bitcoin mellett létező összes egyéb kriptodevizák összefoglaló neve; röviden: alt) bemutató chart érdekes még, azaz az a grafikon, ami TOTAL mínusz BTC-ként írható le, ez a TOTAL2. Mind a két grafikonnál látszik, hogy fontos szintet (1,75 trillió dollár, illetve az altoknál 1 trillió dolláros szint; a trillió az angol trillió, magyarul billió) és trendvonalat törtek át. A hétfői havi zárások szépen a trendvonalak fölött, de hangyányival a lélektani szintek alatt zártak (másnap már felette voltak). ami nem jó, de összességében ez rendben van. Mostanra stabilan ezen értékek felett vannak. A TOTAL viszont ellenálláshoz érkezett: a lefelé tartó trendvonalát elérte, és egyben a kerek 2 trillió dolláros lélektani határt is. Nem lenne meglepő egy visszapattanás innen.

total_2022-02-08_09-59-45.png

TOTAL - 2 trilliónál, és a lefelé tartó trendvonalnál a vártnak megfelelően megállt az ár, erős ellenállás.

total2_2022-02-08_10-01-25.png

TOTAL2 - Heti bontásban; hasonló képet fest mint az előző, de még nem ért a lefelé tartó trendhez.

További vizsgálandó chart a Bitcoin dominanciáját (BTC.D) bemutató grafikon, ahol a Bitcoin arányát kapjuk meg a teljes kriptopiacból, százalékosan. (Amikor 40 az érték, akkor a teljes piaci részesedése a Bitcoinnak 40%. Van benne exponenciális mozgás, minél távolabb megyünk 50%-tól, annál nagyobb az arány. 1%-os differencia nagyon más arányú 49 és 50% között, mint mondjuk 1 és 2% között.) A chart lényegében azt hivatott mutatni, hogy az altok mennyire erősek a Bitcoinnal szemben. Amikor emelkedést várunk (azaz a Bitcoin dominanciája nő), akkor általánosságban nem érdemes altokban tartani a pénzt. Jellemzően két esetben szokott nőni a dominancia: vagy erős mozgások hatására, vagy ha medvepiacban (így nevezik azt, amikor az árak egy ideje esésben vannak, az eladók erősebbek, félelem van a piacon; ennek ellentettje a bikapiac, amikor emelkedés jellemző, a vevők erősek, és optimizmus uralkodik) vagyunk. Előbbinél az a helyzet, hogy ha a BTC erősen nő, akkor elviszi a figyelmet -ezzel a tőkét- az altok elől, ezért a dominanciája is nő. Amikor az árfolyam bezuhan, akkor az altok nagyobbat zuhannak, mert kisebb súlyuk van, mozgékonyabbak (kockázatosabb elemek, nagyobb profitot ígérnek, ezért nagyobb lehet a bukta is). A másik eset, amikor az egész piac elfárad, akkor az altok jobban kivéreznek. Tehát, ha ez a grafikon emelkedőben van, és ezt várhatjuk a továbbiakban is, és a BTC nem szárnyal éppen, akkor medvepiacot várhatunk. Egyéb esetben lehetünk optimisták. Amikor a dominancia emelkedik trendfordulót is mutathat a jelenlegi környezetben. Egyrészt, mert az esések végei durvák, és az altok nagyobbat esnek, másrészt, jellemző, hogy a tőke először a Bitcoinba érkezik meg (nő a dominancia), és utána megy tovább az altok felé (és ekkor csökken).

Jelenleg makro szinten még mindig lejtmenetes az ár, alacsonyabb csúcsokkal operál, egy descending (ereszkedő) háromszöget* épít ki 40%-ra, azaz még van esély további esésre, ami azt jelezheti, hogy nincs vége a ciklusnak. 40% alá beesés jó eséllyel altszezonnal járna, ami a legnagyobb növekedéssel járó időszak. Amennyiben a lejtmenetes trend fölé tudna menni, akkor az nem jelent jót. Egyelőre még nem eldöntött a kérdés, innen még mehet felfelé bőven.
(*Descending háromszög: olyan háromszög, ahol az ár folyamatosan visszaesik egy vízszintes támaszra, miközben egymás után alacsonyabb csúcsokat épít. Gyakrabban tör ki lefelé, mint felfelé.)

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a Bitcoin dominanciája még nem érte el az előző ciklusban elért aljat. Ami azért érdekes, mert megdöbbentő lenne, ha úgy ment volna le egy ciklus, hogy a BTC nagyobbat emelkedett most, mint az összes többi alt együttvéve, annak ellenére is, hogy nagyságrendekkel több Altcoin létezik azóta. Ráadásul, akkor jóval magasabb dominanciáról esett le oda, ahova. Akkor két aljat csinált, a magasabbat azt elértük (40% -ezt próbálja áttörni hónapok óta), de az alacsonyabb régiók érintetlenek maradtak. Nem lehetetlen, de nehezen tudom elképzelni, hogy ez így maradjon, a nagy képet nézve minimum az akkori aljakat azért lehetne várni.

 btc_d_2022-02-09_21-15-58.pngBTC.D - Épül a descending háromszög 40%-ra; az egykori legmélyebb pontját még mindig nem érte el.

A napokban fedeztem fel a Tether dominanciáját (USDT.D) bemutató grafikont. (Nélkülözhetetlen elem lesz innentől.) Nagyon jól behúzható egy trendvonal az alsó végére (felülre is), amit ha megközelít az ár, erős jeleket üzen a cselekvésre. Gyakorlatilag nagyon hasonló a VIX indexhez, hasonlóan inverzen működik, hasonló U és V alakú völgyeket ír le, és hasonlóan megmutatja a piaci hangulatot. Amikor az érték magasba megy, vételi pontok, amikor az alsó trendvonalat üti, eladási pontokat mutat. Maga a Tether az a legnagyobb Stablecoin a kriptok piacán. A Stablecoin lényege, hogy tartja az értékét, 1 Tether 1 dollárt ér, azaz elvileg olyan, mintha dollárt tartanánk, ha Tethert tartunk. Érthető, hogy megugrik a százalékos aránya, ha a piac esésben (azaz pánikban) van; menekülővalutaként funkcionál, amikor mindenki biztonságot keres. Amikor a piac jól megy, akkor meg elköltődik a Tether. (A Tethernek egyéb piacmódosító, manipulatív szerepe is van, eléggé tisztázatlan a forrása, mintegy pénznyomdaként, buborékfújóként működik, ezért is nő folyamatosan a részaránya, de ez egy másik sztori.)
Jelenleg egy csúcsot ütött a dominancia, elindult lefelé, és a félúton, a senki földjén tartózkodik, messze a jó vételi, vagy eladási pontoktól. Alapvetően egy ascending (emelkedő) háromszöget* épít, amit ha valamikor a távoli jövőben felfelé áttör, akkor nagy eséseknek lehetünk tanúi. Egyelőre először még az alsó trendvonal visszatesztelését várom, ami még nagyon messze van.
(*Ascending háromszög: a descending ellentettje, egy vízszintes ellenállásnak megy neki többször, miközben egyre magasabb aljakat épít. Gyakrabban tör ki felfelé.)

usdt_d_2022-02-08_10-13-12.png

USDT.D.- Függőleges kékkel három nagy BTC-csúcs kb. ideje; most lefelé tart újra.

 

Bitcoin (BTC)

A teljes piac, illetve az Altcoinok után nem marad más hátra, mint a legfontosabb coin vizsgálata. Ez egyben a legfontosabb chart, ezzel kell kelni és feküdnie annak, aki a kriptok piacára kíváncsi. Hiába néz ki ígéretesen egy alt grafikonja, ha a Bitcoin esik, az magával ránt mindent; ritka kivételek persze előfordulhatnak. Ez tehát a BTC, azaz a Bitcoin chartja, ha ez egészséges, a piac is az.

Lassan három hónapja tart a meredek esés ezen a grafikonon, különösebb korrekció nélkül, ráadásul, két hete egy kritikus szint (41 000) alá is beesett, amivel a szeptemberben kialakított alj alá esett. Ezek finoman szólva sem az erő jelei, egy kisebb medvepiacban van jelenleg a BTC, és ezzel a kriptok is. Személy szerint a nyári aljakat fontosabbnak tartom (30 000), habár heti szinten (egy hetes gyertyákat vizsgálva) ez már alacsonyabb aljnak számít (a szeptemberben kialakított aljhoz képest), ami nem jó jel. Azért hozzá kell tenni, hogy mivel folyamatos volt az esés, így jelentősebb tetőt nem tudott kialakítani, a legutolsó a mindenkori legmagasabb szint volt (ATH -all time high), ezáltal hetes szinten nincsen alacsonyabb tető (nagy jóindulattal a karácsonyi szintek), ami elengedhetetlen egy lefelé tartó trendben. Szóval előbb annak kellene kialakulnia, hogy biztosan kijelenthető legyen a heti lejtmenet. (Erre most februárban jó esély van.) Azért havi szinten a nyári alj számít az utolsónak, ahhoz képest a jelenleg formálódó magasabb, azaz azon a szinten még mindig egyértelműen felfelé tart a trend, három hónap esés ide, vagy oda. Ráadásul még mindig a 21-es mozgóátlag fölött van itt. Makro szinten nincs még medvepiac, az én saját definícióm szerint. (Változatos kitételei lehetnek a medvepiacnak, mindenki mást tarthat annak, a tőzsdéknél 20% esést szoktak, itt az semmi.)

Amit a jelenlegi charton látni, hogy azóta az ár kitört a lefelé tartó közel három hónapos trendből (ezt vártam erre a hónapra, lásd lentebb az indikátoros részt), és visszatért a kritikus 41k-s szint fölé, ezzel egy medvecsapdát ellőve a túlzottan pesszimisták számára. Maga a kitörés szép, tiszta gyertyával történt, és a heti zárása is magasan maradt, ami jó jel volt, azóta az ár még fentebb ment. A vártnál gyorsabban ért az ár arra a szintre, ahol most van, lassulás várható innen.

(A legutóbbi alj kialakításánál tökéletesen kitöltötte a CME gap (rés) által hagyott területet, ott fordult az ár vissza, ahogy azt várni is lehetett. Röviden elmagyarázva: a hagyományos tőzsdék nem 0-24-ben mennek, mint a kriptotőzsdék, ezért két kereskedési nap záró és nyitó ára között lehet eltérés, amit előszeretettel tesztel vissza a piac, megnézve, hogy mi a reakció erre. BTC-ről sok chart követhető nyomon, ahány jelentősebb tőzsde van, egy ilyen a CME is, ahol sok profi játékos található. A CME kereskedései hét végén nem folytatódnak, így a hétvégi BTC mozgások rést okozhatnak, amit a piac idővel (néha sokkal később) visszatesztelhet. Ez a rés nyár óta várt betöltésre.)

A BTC kapcsán megfigyelhető egy gyengülő volumen (ami a kereskedés mértékét, mennyiségét hivatott mutatni, jelentős mozgások nagy volumennel járnak), ami mintha mostanában kezdene újra magára találni. A volumen megerősödése egyértelműen jó jel, változást hozhat a trendben. A cikk végén majd leírom az elméletemet, hogy ez az időszak egy gigantikus akkumuláció, azt pont a volumen támasztja alá. Az utóbbi fél évben 30k-ról 60k fölé, majd vissza majdnem ugyanoda ment az ár, mindeközben a nagy kilengések közben a volumen alacsonyan maradt, lefelé esett. Akkumulációs formációkra jellemző a csökkenő volumen, ami a formáció vége felé emelkedik meg újra, amikor kitör. Most a felfelé való kitöréstől messze vagyunk, innen hamarabb mehetne lefelé (azóta félúton a kettő között). Ez a volumen azért akkorát még nem ugrott, ráadásul az ár felfelé tart, sokkal inkább a kisebb trendfordulóknál jellemző volumen csupán ez, ami megjelent, még mindig nagyon alacsony ez.

btcusd_2022-02-08_11-03-20.png

BTC - Középső grafikonon látható a csökkenő volumen; az árgrafikonon a lefelé tartó trend szép áttörése.

További kedvező dolog, hogy rejtett bulldiv van kialakulóban a BTC heti és havi RSI grafikonján. Ez nem a hagyományos módja a bulldiv nézésének, de jól működik ez is, trendfordulót jelezhet, méghozzá hosszabb időtávon, azaz nagyobb mozgásét.

btcusd_2022-02-08_10-54-36.png

BTC - Havi bontásban jól látható a rejtett bulldiv formálódása; kék vonalakkal jelölve. A heti hasonló.

Nézzünk néhány egyszerű indikátort. Legyen a MACD -ami egy trendkövető momentumindikátor-, az egyik. A havi MACD, ami egy nagyobb időintervallummal dolgozik (mintha mondjuk perces lenne, ezáltal nagyobb piaci mozgásokat jelezhet előre), a mostani havi zárással pirosba fordult (hogy egyszerűen mondjam el :)), ami hosszú távon nem ígér jót, hagyományosan rossz jel. Visszanézve, a múltban eddig háromszor fordult elő ilyen, minden esetben további komoly esések voltak; időben a lefelé tartó trend felénél, azon már kicsit átlépve történtek meg a jelzések. Nem sűrűn fordult elő ilyen szignál, de minden esetben hasonló volt a kimenetele.

btcusd_2022-02-08_10-48-42.png

BTC - Havi bontásban a MACD korábbi három ilyen esetben további esést jelzett.

A másik ilyen indikátor -amit magam is nagyon kedvelek- az RSI, egy másik momentumindikátor. Máshogy érdemes használni, de most nagyon egyszerű módon lesz használva. A heti bontásban meglehetősen mélyre esett, ezért egyszerűen megvizsgáljuk, hogy mikor esett ennyire mélyre korábban. 40%, vagy az alatti érték hat esetben volt korábban. Ebből négy makro aljakkal esik egybe, azaz onnan felfelé ment már az ár, és kettő az, ami a végső aljra esést megelőző esés volt (egybeesnek a MACD szignállal), igaz ezek közül az utóbbi magasabb érték volt, mint a mostani, a 40-et is jó indulattal, ha csípte. Ez megint csak nem sok találat. Ennyire lent ritkán van, és jellemzően inkább tekinthető trendfordítónak, de nem kizárt egy utolsó alacsonyabb alj, ahogy a MACD is sugallja.

btcusd_2022-02-08_10-35-46.png

BTC - Heti RSI; vízszintes zöld vonal a 40-es érték, függőleges kék vonalak emelkedés, pirosak további esés.

Egyéb hasonló indikátorok vizsgálatánál (amiket mástól láttam) nagyon hasonló eredmények vannak, hasonló múltbeli időpontokkal hoznak párhuzamot, ezáltal van, amelyik az utolsó aljnak feltételezi, és van, amelyik még további esést sejtet. A jövő meg majd eldönti. Amiben megegyeznek mind, hogy innen ideiglenes emelkedés, visszapattanás várható. Az is eléggé valószínű, hogy lesz utána esés, a makro aljak esetén is rendre volt visszatesztelés az aljakra, mielőtt elindult az akkumuláció, majd az emelkedés.

 

Altcoinok (dollár- és Bitcoinpárok)

Az Altcoinok közül is érdemes lehet megvizsgálni néhányat, hogy teljes képet kapjunk a piac állapotáról. Az Etherium (ETH) grafikonja az, amit mindig érdemes megnézni -mivel az a legnagyobb alt, a vezetőjük-, de ezt most nem taglalnám a dollárral szemben, mert nagyon hasonló a BTC-hez.
Nagyon sok alt pontosan a nyári aljakra esett vissza, de van, amelyik még annál is lentebb. Ezek nem az erő jelei, és akkor finoman fogalmaztam. Azok az altok közül, amik ősszel nagyot emelkedtek, azok közül is sokan elindultak lefelé. Ennek ellenére is vannak jól kinéző altok, de kivételek mindig akadnak, ez nem jelent sokat. Amit sok altnál lehet még látni, hogy a BTC-hez hasonlóan kitörtek egy hosszabb, lefelé tartó trendből (trendvonalakat áttörték), készek egy kisebb rallyra.

Dollárral szemben egyetlen alt grafikonját emelném ki, egyik kedvencemét, a Cardanoét (ADA), ami megfigyelésem szerint első mozgó, azaz sokszor hamarabb kezd el emelkedni, vagy esni, mint a piac egésze, ezért indikátorként is tekintek rá. A chartja jól néz ki, szép bulldiv van az RSI-on, ami emelkedést ígér. Emellett az 1 dollár erős támasz. Úgy gondolom, hogy készen áll az újabb emelkedő trendre, viszont csak rövid távon. A többiekhez képest most lemaradozottnak tűnik, még mindig a (lassan fél éve) lefelé tartó trendvonal alatt van. Annak a megérintése után én egy magasabb aljat várok még, mielőtt kitörhetne ebből a lejtmenetből. A piactól is hasonlót várok.

adausdt_2022-02-08_11-11-40.png

ADA/USD - A kék trendvonal alatt; sötét vonalak jelzik a hármas bulldivet; 1 dollárt a vastag kék jelöli.

A jelentősebb coinokat nem csak dollárban lehet kereskedni, hanem BTC-vel szemben is (meg más jelentősebb altokkal, valutákkal szemben is). Számomra a dollárpároknál a BTC-vel szembeállított altok, a különböző Bitcoinpárok sokkal érdekesebbek. A struktúráik meglehetősen rendhagyóak tudnak lenni, ezért nehezebben olvashatóak, viszont a nagyobb halak (inkább bálnák) megfigyelésem szerint előszeretettel használják. Jelentősebb ellenállásnál szinte biztos a csúcs, nagyok az eladások.

A legjelentősebb Altcoin az Ethereum (ETH), ezért az ETH/BTC az egyik legfontosabb chart, amit nyomon követhetünk. Némileg inverz BTC dominancia grafikonnak is felfogható, az ETH betöltött szerepe, piaci súlya miatt az Altcoinok mezőnyében. Amikor az ETH/BTC chart felfelé megy, erős, akkor az altok is azok, a piac is az. A heti és havi grafikonon jelenleg még mindig folyamatosan magasabb aljakat és magasabb csúcsokat produkál, ami a felfelé tartó trend egyértelmű jele. Amíg a trend nem változik, addig az ETH erősebb a BTC-nél, és amíg ez fennáll, a kriptopiac is erős marad. Úgy gondolom, hogy a trend megfordulása a medvepiac beköszöntét jelenti, nem hiszem, hogy a BTC-vel szemben bármi erősebb lenne egy komolyabb medvepiac során; a BTC a legjobb értéktároló. Szóval egyelőre még nincs jele ezen a grafikonon a medvepiacnak. Az egykori csúcsokat (2017-18) nem érte még el, de ha eléri, akkor nagyon megnő az esélye a trend megfordulásának.

ethbtc_2022-02-08_11-18-04.png

ETH/BTC - Sötét vonal jelzi a magasabb aljakat; egyben rejtett bulldivet is takar. (Elnézést a vonalakért.)

Előszeretettel vizsgálok egyéb altokat is BTC-vel szemben. A régebbi altok érdekesek ebben, azoknak van már olyan történetük, múltjuk, amiről bármilyen következtetést le lehet vonni a jelenre. (Egy viszonylag új chart TA szempontjából használhatatlan, minél régebbi, annál jobb, megbízhatóbb. Legyen FA szempontjából bármennyire jó projekt, TA szempontjából egy új projektbe pénzt tenni nem több szerencsejátéknál.) A régebbi Bitcoinpárok alapján sok hasonló chartot látok. Ezek többsége 2021 januárjában érte el az alját (nem meglepő, azóta van zuhanásban a BTC dominanciája). Azóta vagy emelkedő trendben vannak (inkább az újabb coinok), vagy hullámoznak. Némelyikük a '21 januári aljat teszteli vissza, vagy az alá ment, de szépen elsimulva, nem zuhanva (fontos különbség, ez így struktúrájában tetszetős). A többségük emellett még mindig az akkumulációs fázisban vannak, azaz még hátra van az igazi rally a BTC-vel szemben. Semmi nem garantálja, hogy az akkumulációs zónából felfelé törnek ki, de jó esély van erre.

Vannak még némileg szimmetrikusak, azok kicsit olyanok, mintha egy U alakú völgy aljában lennének (az ilyen formációt cupnak -csészének- hívják, az alakja után), és közelítenének az U másik szárához. Erre egy szép példa -másik kedvencem- az IOTA/BTC grafikonja. Ezek alapján én még nem temetném a piacot, sőt! A januári alj, és a leeső szár alja között olyan 500 nap található, ezt tükrözve a jövőbe május vége jön ki, mint olyan pont, ahol felfelé tartó szár jöhet. Ez a dátum sok másiknál is visszaköszön. Egyelőre a struktúra épsége sokuknál áll, ami persze megváltozhat (például a tavaly januári aljak alá beeséssel), abban az esetben a remények is elszállnak.

iotabtc_2022-02-09_21-07-45.png

IOTA/BTC - Heti kép, szép akkumuláció, továbbra is az akkumulációs zónában, 2000 sat felett.

A kedvenc Bitcoinpárom viszont egy olyan chart, ami folyamatosan lefelé tart a BTC-vel szemben (van pár ilyen is). Sokan azt mondják, hogy ha a Bitcoin az arany, akkor a Litecoin (LTC) az ezüst. Ez a jobb sorsra érdemes coin viszont folyamatosan vérzik ki a BTC-vel szemben. Ránézve az LTC/BTC grafikonra én személy szerint egy gyönyörű képet látok; ilyen szép falling wedge-t (ereszkedő ék) tankönyvekben nem rajzolnak, igaz, ez hagyományosan kicsi struktúra, míg ez egy több éves formáció. Aminek vége pár héten belül itt lesz, mert elérkezik a vízszintes támasz, és a felső trend a metszéspontjukhoz (apex). Az egész formáció egy gigantikus akkumuláció. Amíg az előző bekezdésekben tárgyalt U alakú chartok inkább szimmetrikus, ez aszimmetrikus felépítésű, ezért később érik be. (Sok alt ennek a kettő formációnak egyfajta egyvelege.) Elemezve a múlt történéseit, amikor az LTC megindult, akkor nagyon ment, látható a grafikonon lévő nagy zöld gyertyákon. Ez a viselkedés részben magyarázza a évek óta tartó tétlenséget; hirtelen megy nagyot, utána sokáig böjtöl, rákészül az újabb menetre, és akkor indul, amikor senki sem számít erre már. Semmi nem garantálja, hogy felfelé fog kitörni (habár ahogy építi a struktúrát a háromszögön belül az nagyon szép), de ha mégis megindulna (eleinte akadozva) felfelé, az látványosnak ígérkezik.

ltcbtc_2022-02-08_11-24-12.png

LTC/BTC - Heti bontásban, nagyon távolról; sötét vonalak jelzik az évek óta formálódó éket. Csinos.

Összességében tavaly tavasszal volt nagy felfutásuk az altoknak, a többség ősszel már nem tudott új csúcsra menni (ez elég meglepő, ha azt gondoljuk, hogy akkor volt a ciklus vége). Ami jellemző volt, hogy az év eleji altszezonban eleinte (január-március) inkább az új altok mentek jól, a régebbiek a végén, csupán április-májusban (ez utóbbi látható volt előre a Bitcoinpárokon), miközben sok új szenvedett. Ősszel inkább az új altok mentek jól, de közülük se mind. Az, hogy az újak szerepelnek jól eleinte, az nem meglepő, hiszen kezdetben lehetnek alulértékeltek, nem foglalják el a fundamentális súlyuk (némi haszna lehet az FA-nak is) alapján az azokat megillető helyet, be kell hozniuk a lemaradásukat. Emellett az új mindig jobban csillog, az is vonzhatja a befektetőket. Most fordulás lehet ebben, a régi altok szép lassan befejezhetik a korrekcióikat, most alulértékeltek, vonzó lehet néhány nagyobb befektetőnek. (Persze, ha a BTC nem mondja be az unalmast.)

 

Egyéb speciális elemei a kripto TA-nak

A fear and greed (félelem és kapzsiság) hangulatmutató érdekes képet fest elénk. Alapvetően a BTC mostani esése nagyon hasonlított a május-júniusi időszakhoz, annyi különbséggel, hogy akkor egy nagy esés volt, ami L alakúvá tette, itt több kicsi, ami inkább egy átlót tett az L-re. Abban különbözött még, hogy most beesett 40 000 alá. Ezt leszámítva az esés közbeni mozgások nagyon hasonlóak voltak, ezt tökéletesen visszaadja a fear and greed index. Ugyanúgy néz ki, mint a nyáron, ugyanannyi ideig volt extrémen alacsonyan is; ismétli magát a történelem. Ebből kiindulva, ha akkor július vége volt az alj, most január vége (fél év eltérés), és szeptember elejéig tartott az első emelkedő fázis, és szeptember piros (azaz eső) hónap volt, akkor most -fél évet rászámolva- március elejétől várhatjuk ezt. Persze, ha továbbra is ismétli magát a történelem.

canvas.png

Fear and Greed Index - Jól kirajzolódik a nyári és téli aljak, hasonló W alak.

Mivel a kriptok lényegében nyilvános könyvelések, ezért könnyen hozzáférhetőek olyan információk a piacról, ami máshol csak bennfenteseknek szokás. Minden tárca forgalma, és mérete nyilvános, csak azt nem lehet tudni, hogy kihez tartozik az adott tárca. Ezáltal például lehet tudni, hogy mikor adnak-vesznek a nagy játékosok, és mikor a kicsik. Mikor vannak többen a hosszú távú befektetők -akik régóta tartanak egy adott coint-, és mikor a rövid távúak (ez utóbbi túlzott megszaporodása intő jel), mikor érkezik egy nagyobb utalás egy tőzsdére (vélhetően eladási szándékkal) stb. Ilyen információkhoz a Glassnode oldalán keresztül lehet például hozzájutni. Részben fizetős tartalom, így nem teljesen hozzáférhető, de nincs is igazán szükség erre, csak érdekességként említem meg (nem használtam még). Nem árt, ha van, de bőven olvasni lehet a piacot enélkül is. Ilyen eladáshullám után -ami mostanában volt- az új emberek nagy része már kirostálódott, az biztosra vehető mindenféle statisztika nélkül is. Egészen véletlenül pont elkaptam egy bálna megjelenését is az egyik tőzsdén (a Bitstamp chartján; azért jellemzően a nagyobb műveleteket nem közvetlenül a tőzsdén intézik, vannak más módok erre). 1 perces grafikonon ez irgalmatlanul nagy mozgás volt (persze egy részéért felelhet csak bálna, kisebb láncreakciót azért hozhatott), végül az arbitrázs robotok hamar eltüntették ezt a kiugrást. Amikor ilyet lát az ember egy aljon, akkor gyaníthatja, hogy ez annak az első jele, hogy megjött az igazi vételi erő. Nem kell ide egyéb információ, a charton minden rajta van.

btcusd_2022-01-24_12-11-34.png

BTC - Egy perces gyertya; szép bevásárlás egy bálnától.

Érdekességként idetenném még a Coinbase chartját. Ez az egyik legjelentősebb kriptotőzsde, aminek részvényeit a Nasdaqon jegyzik, tavaly április közepe óta. Ez egy nagyon nagy lépés a kriptok elfogadásában, és egészen véletlenül pontosan aznap érte el a csúcsát a BTC (adj el a hírre esemény...) -majd pár héttel később zakózott le az aljára-, amikor megkezdték ennek a papírnak a kereskedését. Maga a részvény nem egy sikertörténet eddig, amiért érdekes, hogy a lefelé tartó trendet megtörte. Komoly ellenállás van előtte, ha hosszabb ideig vissza tudna föléje menni, nagyon jó jel, jót sejtetne a kriptoknak is. Érdemes lehet nyomon követni.

coin_2022-02-08_09-55-49.png

 COIN - A lefelé tartó trend fölé nézett, előtte még egy fontos vízszintes rezisztencia, ahol gap (rés) is van.

 

Összkép
Modellek

A ciklus elején 2021 októberére-novemberére vártam a csúcsot, ha a 4 éves ciklus ismétlődne. Az előző ciklusnál a felezési idő (amikor a kínálat megfeleződik) 2016. július 9-ére esett, később a BTC csúcs 1 év és bő 5 hónap elteltével történt meg, utána volt még pár hét altszezon. A legutolsó felezési időpont 2020. május 11-ére esett, ehhez hozzáadva az előbbi időt jött ki a számítás.
A BTC viszont erősebb emelkedésbe kezdett, mint számítottam, 2020 végén nagyot ment, és januárban egy várt korrekcióba kezdett, miközben beindult az altszezon. Ekkor úgy gondoltam, hogy túl gyors a tempó, május-júniusra is vége lehet a ciklusnak. Amikor a januári korrekció véget ért -csupán három hét után-, keveselltem a korrekció mértékét, ezért még korábbra tettem ezt az időpontot, valamikor tavaszra, amikor nagyon meredek emelkedésre vált a BTC. Áprilisban elérte a csúcsot, majd májusban a korrekció egyértelmű jelei látszódtak (alacsonyabb alj, majd tető), enyhe eufória is tapasztalható volt a piacon, de ciklus csúcsnak nem ilyet képzeltem el (meredekebbet, klasszikus altszezonnal -ezzel szemben lapos csúcs, sok alt hónapok óta lefelé lépegetett), így visszatértem az eredeti elképzelésemhez, az őszi csúcshoz.
Ezt az elképzelést a kettővel korábbi ciklus is megerősítette, akkor dupla csúcs történt. Túl erős volt az első nekifutás, így egy korrekció után volt egy második is. Akkor az első csúcs áprilisban volt, a nyári alj júliusban, a végső csúcs novemberben. Végül egy az egyben le is követte ezt a forgatókönyvet a BTC, egy apró eltéréssel: most sem volt meg az az igazi meredek csúcs, ami a kriptokra igazán jellemző. Alig ment magasabbra az előzőnél, ráadásul az altszezon is elmaradt, eufória sehol. Ezért egy percig sem hittem el, hogy az a csúcs volt (aztán lehet, nagyot tévedek), csak lokális csúcsnak tartom most is.

Régóta vannak olyan vélemények, hogy a ciklusok hosszabbodnak, és ha ránézünk a BTC felfutásaira valóban egyre szélesebb völgyeket ír le. A 4 éves ciklusban hittem addig, amíg másképp nem történik. Jelenleg a 4 éves ciklus modellje, és a dupla csúcs modellje is ült, mégis azt gondolom, hogy annak volt igaza, aki hosszabb ciklusról beszélt. Eléggé a határon mozog a történet, nem sok választja el a Bitcoint attól, hogy végleg bebizonyosodjon, hogy mégis november volt a csúcs. Egyelőre még mindig nem vagyok meggyőződve erről.

Mivel eléggé rövid a BTC története, ezért a múltból kiindulni nehéz, kevés az adat. Viszont még egy érdekes modellt felvetnék. A 2014-17 közötti időszak elüt a többitől. Az egy eléggé sima időszak volt (logaritmikus grafikonon, távolról nézve), szép fokozatos eséssel, majd emelkedéssel kreált egy völgyet. Ami érdekes, hogy előtte kreált két ascending (emelkedő) háromszöget. Egy nagyobbat, és egy kisebbet, az utóbbi harmad annyi ideig tartott. Egy nagyobb ascending háromszöget az elmúlt években is kiépített (2018-20 között, a 2014-17-es 'sima' időszak után), és egy 'kisebb' formációt most is épít tavaly óta. Az első formáció két csúcsa között kereken másfél év telt el, a formáció kevesebb, mint három évet vett igénybe, de az első csúcs értékét kerek három év múlva érte el, és haladta meg. A mostani formáció két csúcsa között bő fél év telt el (ez csak kicsivel több, mint a nagy formáció csúcsai közötti idő harmada), és ha továbbra is ezt a ritmust tartja, bő egy év múlva (az első csúcstól) kellene meghaladnia az előző csúcsokat, úgy tavasz vége felé. Utána nyáron hamar vége is lehet a történetnek, és a 2014-17-es időszakhoz hasonló időszak jöhet, csak hosszabb ideig.

Ezt, ha egy lineáris grafikonon nézném, még azt mondom, hogy van rá esély, de logaritmikuson azért ezek hatalmas ingadozásokat jelentenek. Az esélyét egyáltalán nem zárom ki, de inkább érdekességként mutatom be, mert a jelen körülmények között nehezen elképzelhető, sok jel nem utal még erre, és nem akarok senkiben hopiumot, hamis reményeket ébreszteni. Ekkora esés után jellemzően sok idő kell, hogy a piac magára találjon, kell egy kis akkumulációs időszak. (Persze a covid crash okozta sokk óta soha nem látott szárnyalás van a tőzsdéken, létezik V alakú regeneráció, csak ritka.) Elvetni nem vetem el, sőt, szeretem a fraktálokat, de most azért inkább óvatosnak kell lenni a kriptopiacon, nagyon törékeny minden, három hónap esés nem az erő jele, a piac innen simán eshet tovább is. (Személy szerint hiszek ebben az elképzelésemben, mert van, ami efelé mutat, például a nagyon alacsony volumen a BTC-n. Majd ha látok volument, elhiszem, hogy csúcsot látok. A mostani volumencsökkenés inkább akkumulációkra jellemző, ahogy már korábban írtam.)

 btcusd_2022-02-08_11-31-25.png

 BTC - Havi, logaritmikus kép kicsit torzít az ascending háromszögeken (feketével) ; másfél évek kékkel.

 

Összegzés

Rövid távon én zöld februárt várok (még amikor lent voltak az árak, amikor a cikket elkezdtem, már akkor ezt vártam), de nem szabad túl elbizakodottnak lenni. Ahogy a BTC indikátoroknál látni lehetett, ilyenkor egy emelkedés várható, de utána mindig jött az esés (a kérdés a mélység). A BTC emelkedése innen már lassulni fog (ami teret nyit az altoknak), ha tippelnem kellene, akkor 48 000 (maximum 52 000) BTC-t várok. Február végétől érdemes óvatosnak lenni a piacon, március elején esést várok, március piros hónap lehet, minimum olyasmi, mint amilyen szeptember volt. A kamatemelés valamikor tavasszal elkezdődhet, annak a híre okozhat pánikot (persze beárazódhat hamarabb). Ideiglenesen aláeshet, de a BTC-nek tartania kell a 40k-t, egyéb esetben sokkal komolyabb problémák várhatóak, ezt érdemes észben tartani, és már február végén készülni erre az eshetőségre is. (Elliott hullámelmélet ismerőinek: úgy gondolom, hogy most az utolsó, azaz az ötös hullám elején vagyunk, annak az első hullámában, a második jellemzően mély szokott lenni, azt várom tavasz elején.)

Hosszabb távon egyelőre tartom a modellemet, és áprilistól újra emelkedést várok. Az aszimmetrikus grafikonnal (BTC-vel szemben nézve) rendelkező altoktól már tavasszal nagy mozgásokat várok, a szimmetrikusaktól inkább nyár elején. Mind a BTC-től, mind az altoktól nyáron várok csúcsot, jóval korábban, mint amire számítanak sokan (akik még egyáltalán várják azt). (Utána pár hónappal később természetesen lehet egy dead cat bounce [visszapattanás], ahol az altok mehetnek még egy nagyot.) Aláírom, a jelenlegi állapothoz mérten valóban nagyon-nagyon korai időpont, de nekem ezt hozta ki a matek. Ne feledjük, hogy a nagy csúcsok exponenciálisak, olyankor az idő lerövidül. Véletlenül hallottam meg azt a hírt, hogy pár napja a Grayscale BTC ETF kérelméről július elejére halasztották a döntést, jót mosolyogtam ezen. A legutóbbi ciklust kidurranását egy hasonlóan nagy esemény hozta, akkor ért csúcsra a BTC. Nagyon tipikus adj el a hírre eset lenne ez.
Az államkötvények is nyárra érhetik el a kritikus szintjüket, az arany nyáron készen fog állni az emelkedésre, a VIX emelkedő trendben van, legutóbb ez nem jót jelentett. Úgy gondolom, hogy egy utolsó nagy futás van még a tőzsdékben, és a kriptokban, de utána egy nagyon komoly esés kezdődhet majd el.

Amint korábban írtam, nem vagyok meggyőződve arról, hogy láttuk a csúcsot. Tavaly tavasszal volt némi eufória, de nem így néz ki egy igazi csúcs. Láttam már ilyet, ezek nem azok. Könnyen lehet, hogy tévedek, minden esély megvan erre, jelenleg gyönge a piac. A tőzsdék egész tavaly év végén telve voltak félelemmel. Hol a kínai ingatlanpiac miatt, hol a FED bejelentései miatt, hol a legújabb variáns miatt rettegtek. Nem így néz ki egy igazi csúcs. Egy ideiglenes lehet, de egy klasszikus eufóriától nagyon-nagyon messze van a tőzsde is. A közeledő kamatemelési időszak hagyományosan kedvező időszak a tőzsdéknek, nem beszélve a rekordmagas inflációról. A munkaerőpiac feszes, bérinflációs nyomás keletkezhet, az emberek többletmegtakarításaikat az infláció elől kockázatosabb eszközök felé vihetik, mint a tőzsde, vagy még inkább a kriptok. Emellett a régi Altcoinok sem mutattak sokat még. Sokuk még dollárban sem érte el az egykori árát. Olyan coinok, amik azért nem rossz projektek, és nem mostanában kreálták azokat, azaz van fejlesztési múltjuk. Mindemellett sokuk BTC-ben mérve látványos akkumulációban van, a Bitcoin dominanciája pedig még nem látogatott el az egykori aljáig sem.

Egyben viszont biztos vagyok: hogy nem lesz igazam, de a piac is, és az időjárás is ilyen: megjósolhatatlan, ezért alkalmazkodni kell folyamatosan hozzá.

A bejegyzés trackback címe:

https://bogozas.blog.hu/api/trackback/id/tr9217347082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

senki_ 2022.02.16. 18:21:07

Ezt már nem akarom hozzászerkeszteni, de annyit hozzátennék, hogy habár van egy elképzelés a lehetséges irányról, azért egyszerre több modell lehetőségét is fent kell tartani, hiszen a piac nem lineáris, káosz természetű, ezért minden megeshet. (Például, a legrosszabb eset, ha innen újra esésnek indul, a legjobb, hogy meredeken folytatja az emelkedést, új csúcsok felé.)
Maradjunk annál, hogy március elején 50 000 körül fordul lefelé -amint azt várom.
-Akkor onnan lehet legrosszabb forgatókönyvként az, hogy beesik 40 000 alá (nem csak rövid ideig), és új mélységek felé megy. Egy fokkal jobb, ha visszapattan, de nem tud 50 000 fölé menni, és végül mégis beesik 40 alá.
-Közepes eshetőség, hogy 40 és 60 között oldalazgat és még hosszú ideig nem megy új csúcsra.
Vagy új csúcsra megy, de alig haladja meg, 75 000-nél visszafordul, és egy broadening wedge-t létrehozva indul el lefelé.
-Legjobb lehetőség az egyértelmű új csúcsok, 90 000-ig, vagy a legjobb opció, 100 000 fölötti ár. A végén természetesen összeomlással...
Mindig igazodni kell ahhoz, amit a piac aktuálisan mond, de ettől még lehetnek hosszú távú elképzelések is -esetemben a legoptimistább, de megvan rá az okom.

senki_ 2022.02.26. 10:20:01

Eddig szépen lehet látni a piaci beárazás példáját a mostani eseményeken.

Mostanáig estek az árak, most, hogy elkezdődött a háború, erre reagálva másnap a piac alacsonyan nyitott ugyan (kisbefektetők pánikeladásai), de felfelé zárt már aznap, és másnap is, és végül egy szép heti zárást produkált ezáltal.
Gyakorlatilag a nagyon rossz hírre megérkezett a nagyobb felvásárlóerő. Egyáltalán nem lenne meglepő, ha innentől a piacok felfelé mennének;majd kiderül.
A dollár, az olaj (részben az arany is) fontos ellenállásba ütközött, szóval ezek meg fordított utat járnak be; az utóbbi9 i9dőben emelkedtek, most ez némileg megakadt.

senki_ 2022.03.17. 08:56:31

Tegnap megvolt a régóta várt FED kamatemelés. amit a piac hónapok óta árazott. Mondanom se kell, hogy innen sok dolog már nem húzhatja a tőzsdét vissza; a kamatemelések eleje hagyományosan erős időszak.
süti beállítások módosítása